Luksusowe pióra wieczne

Miłośnicy piór wiecznych uważają, że ten przyrząd do pisania „posiada duszę”, jak to określają. Dlatego też od wielu lat wytwarzane są pióra, które służą jako piękne i ekskluzywne przedmioty, nierzadko kolekcjonerskie. Powstało zatem wiele firm zajmujących się produkcją piór, a niektóre z nich przetrwały na rynku przez wiele lat.

W Polsce znane są takie marki piór wiecznych jak: Cross, Montblanc, Parker, Pelikan, Shaeffer, Waterman. Istnieją także firmy produkujące luksusowe pióra, z bardzo drogich szlachetnych materiałów, przeznaczone dla wybitnych osobistości lub jako przedmioty kolekcjonerskie. Sprzedawane są jedynie w wybranych lub specjalistycznych sklepach.

Znane światowe marki, rzadko spotykane w Polsce to: Aurora, Omas, Caran D’Ache, Montegrappa, Cartier, Christian Dior, Dupont, Graf von Faber-Castell. Większość wymienionych firm produkuje zarówno pióra do codziennego użytku, potrzebne do pisania, jak i pióra drogie w tzw. seriach limitowanych. Każde pióro w serii limitowanej oznaczone jest własnym numerem, który nigdy się nie powtarza. Nigdy tez nie powtarza się danej serii, a gwarancją tego jest fakt, że po zakończeniu produkcji niszczy się całą dokumentację techniczną oraz wszystkie urządzenia wykorzystywane do produkcji.

Dlatego też pióra z serii limitowanych traktowane są jak dzieła sztuki. Przy ich wytwarzaniu nierzadko używa się srebra, złota, drogich kamieni szlachetnych np. brylantów czy bursztynu.