Użytkowanie piór wiecznych


Użytkowanie piór wiecznych

Użytkowanie piór wiecznych

Obowiązuje bezwzględnie jedna zasada - pióro powinno być zawsze napełnione atramentem, by zapobiegać wysychaniu korka. W sytuacji kiedy zabraknie atramentu należy napełnić pióro wodą. Zdarza się czasem, że pozostawiony w piórze atrament zasycha. Wówczas trzeba je przepłukać ciepłą wodą z kilkoma kroplami amoniaku, co ułatwi rozpuszczanie się atramentu.

Niedopuszczalne jest mieszanie atramentów z różnych firm, nawet jeśli są w tym samym kolorze. Atramenty do piór wiecznych chłoną wilgoć z powietrza ponieważ zawierają inhibitory. Niektóre inhibitory mogą zatem powodować korozję stalówki, nawet jeśli jest ona wykonana ze stali nierdzewnej.

Miłośnicy piór chętnie korzystają z atramentów w różnych kolorach, ponieważ paleta barw jest bardzo bogata, przy czym kolory są trwałe i intensywne. Fachowcy odradzają stosowanie czarnych atramentów, gdyż zawierają one w swoim składzie sadzę, praktycznie nie usuwalną w przypadku poplamienia ubrań.

Kałamarz podróżny został opracowany dla osób chcących napełnić pióro w podróży. Można to zrobić w taki sposób, że korpus nie styka się z atramentem i jest to możliwe do wykonania gdziekolwiek, bez obawy poplamienia dokumentów. Istnieje możliwość zastosowania kałamarza podróżnego we wszystkich rodzajach piór.

W celu nabrania wprawy dobrze jest poćwiczyć napełniając pióro czystą wodą. Jest kilka sposobów napełniania atramentem, ale trzy podstawowe to: naboje, tłoczki, systemy zmienne.